दुर्लभ घटना: एक महिलाका दुई पाठेघर, जन्मिए स्वास्थ्य जुम्ल्याह बच्चाएउटी आमा, दुईवटा गर्भ र दुवैमा स्वस्थ सन्तान । अमेरिकाको अलबामामा यस्तो दुर्लभ घटना बाहिर आएको छ । बीबीसीका अनुसार २० घण्टाको प्रसव पीडापछि एक महिलाले डिसेम्बर १९ मा पहिलो बच्चा जन्माएकी थिइन् । २० डिसेम्बरमा दोस्रो बच्चा जन्माइन् ।

यस केस दुर्लभ कुरा के छ भने बच्चा जन्माउने महिलाक दुई पाठेघर थिए । सामान्यतया, एउटै गर्भमा जुम्ल्याहा वा चारवटा बच्चाहरू सँगै जन्मेका घटनाहरु प्रशस्त छन् ।


दुवै पाठेघरबाट स्वस्थ सन्तान जन्माउने महिलाको नाम केल्सी हेचर हो । केल्सी ह्याचरले जुम्ल्याहा छोरी जन्माएको डाक्टरहरुले बताएका छन् । मेडिकल भाषामा युवतीहरूलाई भ्रातृ जुम्ल्याहा भनिन्छ । विभिन्न अण्डाबाट जन्मिने बच्चालाई भ्रातृ भनिन्छ । यो तब हुन्छ जब दुई वा बढी अण्डाहरू फरक शुक्राणुद्वारा निषेचित हुन्छन् । त्यस्ता जुम्ल्याहाहरू समान वा फरक देखिन सक्छन् ।

एकै समयमा, एउटै अण्डाबाट जन्मेका बच्चाहरूलाई समान जुम्ल्याहा भनिन्छ । यो तब हुन्छ जब अण्डा शुक्राणुद्वारा निषेचित हुन्छ । यसपछि निषेचित अण्डा दुई वा बढी भागमा विभाजित हुन्छ । यी बालबालिकाको अनुहार र स्वभाव ठ्याक्कै मिल्दोजुल्दो हुन सक्छ ।

यी दम्पतीका तीन सन्तान छन् । जेठो छोराको उमेर सात वर्ष र कान्छोको दुई वर्ष छ । केल्सीलाई १७ वर्षको उमेरमा दुईवटा पाठेघर भएको थाहा भएको थियो ।

दोहोरो पाठेघरको अवस्थालाई गर्भाशय डिडेल्फिस भनिन्छ । यो असामान्यता जन्मजात हो । यस्ता महिलाको दुईवटा पाठेघर हुन्छन्, कहिलेकाहीँ दुईवटा योनी पनि हुन सक्छन् ।

दोहोरो पाठेघरको अवस्था तब हुन्छ जब महिलाको पाठेघर दुईवटा सानो ट्यूबमा विभाजित हुन्छ । दुवै नली भित्रबाट खाली छन् । कहिलेकाहीँ यी पनि जोडिएको हुन सक्छ । दुवै नली पाठेघरसँग जोडिएको रहन्छ । यी दुई पाठेघर पाठेघरको औसत आकारभन्दा अलिकति सानो हुन्छन् । यस्तो अवस्था किन आयो भन्ने अहिलेसम्म थाहा हुन सकेको छैन । यसको स्थायी उपचार छैन ।

धेरैजसो महिलालाई यो कुरा थाहा छैन । तर केही लक्षण देखिएमा दोहोरो पाठेघर हुने सम्भावना हुन्छ । उदाहरणका लागि, यदि महिलाको बारम्बार गर्भपात हुन्छ, बारम्बार रगत बगिरहेको छ, महिनावारीको समयमा कडा दुखाइ छ भने, निश्चित रूपमा स्त्री रोग विशेषज्ञसँग परामर्श लिनुपर्छ । विज्ञहरूले श्रोणि परीक्षण, पाठेघरको एक्स-रे, अल्ट्रासाउन्ड र

एमआरआई जस्ता केही परीक्षणहरूको सहायताले यसको निदान गर्छन् ।